Międzynarodowy Konkurs Nowości Różanych – The Warsaw Rose Trials

W Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Hodowców Róż powstał pierwszy w Polsce ogród testowy róż. Sekcja A obejmuje odmiany, które w chwili zgłoszenia do konkursu nie są wprowadzone na rynek, w Sekcji B znajdują się odmiany róż już będące w obrocie handlowym.  Rośliny podlegają trzykrotnej ocenie – dwie są przeprowadzane przez profesjonalne, stałe jury, a trzecia ocena odbywa się w gronie międzynarodowym hodowców, producentów i miłośników róż. W tym roku (2020) z uwagi na panującą pandemię ostatnie sędziowanie nie mogło się odbyć w tak szerokim gronie, niemniej mieliśmy zaszczy gościć wyjątkowych sędziów.  Rośliny oceniane są wg skali World Federation of Rose Societies:

Ogólny wygląd krzewu – 0-30 punktów

Kwiaty – 0- 30 punktów

Zdrowotność – 0-30 punktów

Zapach – 0-10 punktów

Z usyskanych trzech ocen wylicza się średnią i nagradza najwyżej ocenione róże w poszczególnych kategoriach: Róże rabatowe, wielkokwiatowe, pnące, parkowe i miniaturowe ( patio). Główną nagrodę – Amber Rose (Bursztynowa Róża)  przyznaje się odmianie, która zdobyła największą ilość punktów. W pierwszym konkursie The 1st Warsaw Rose Trials laureatką została niemiecka odmiana Kordesa – FLORA COLONIA (KORmahensi)  , która zdobyła 76,14 punktów z możliwych 100.

                                                                                                                                                       FLORA COLONIA (KORmahensi)

W konkursie specjalne nagrody zostały również przyznane przez nasze Stowarzyszenie. Kryształową różą PSHR nagordzone zostały odmiany:

ALLEVIA-VEL15mrora Y1971 (LENS)

COLOMA–VISmandel (Martin Vissers)

Pełne wyniki The 1st Warsaw Rose Trials dostępne są do pobrania : TUTAJ