‚Groei & Bloei’ Marco Braun, Holandia 2015

‚Groei & Bloei’ Marco Braun, Holandia 2015

Przechadzając się po parku Westbroekpark w Hadze, możemy nacieszyć oczy widokiem dziesiątków przepięknych krzewów róż posadzonych na okazałych rabatach. Mnogość barw i form przyprawia o zawrót głowy. Spacerując wśród różanych rabat, raz po raz zanurzamy się w świecie niesamowitych zapachów, które wypełniają przestrzeń wokół nas. Ale jedno miejsce w parku jest wyjątkowe. Szczególne dlatego, że intensywność zapachu jest tu tak ogromna, iż jak zahipnotyzowani szukamy jego źródła.  Okazuje się nim pokaźnych rozmiarów krzew rozpięty na dwumetrowej podporze, obsypany mnóstwem drobnych, białych kwiatów.

‚Groei & Bloei’ (syn. ‘Paragon’), bo o niej właśnie mowa, to bardzo żywotne pnącze, rambler posiadający dużo wiotkich pędów, które bardzo łatwo dają się formować na podporze dla niej przeznaczonej. Szczególnie przydatna do obsadzania pustych ścian, gdzie prezentuje całą swoją urodę. Kwiaty białe, półpełne, średnicy około 3-4 cm z dużą ilości miedziano-pomarańczowych pylników, zebrane są w imponujące grona. Podczas kwitnienia mnogość kwiatów jest tak wielka, że praktycznie nie widać spod nich drobnych, błyszczących liści. Pierwsze kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa niemal nieprzerwanie do końca sezonu. Aromatyczny spektakl trwa do pierwszych przymrozków.  Bardzo ważną cechą kwiatów jest ich odporność na deszcz i wilgotne powietrze. Płatki korony nie ciemnieją i pozostają cały czas białe. Roztaczają w promieniu kilku metrów zniewalający, cytrynowo miodowy aromat. Sam hodowca mówi, że pachną pysznie. Kwiaty są bardzo chętnie odwiedzane przez owady, które żywią się pyłkiem i nektarem. Liście są zdrowe, odporne na czarną plamistość i mączniaka. Jesienią krzew obsypuje się kulistymi owocami  w kolorze pomarańczowo-czerwonym, które mogą być doskonałym dodatkiem do bukietów czy jesiennych kompozycji.

Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć o twórcy tej wyjątkowej róży, którym jest Marco Braun. Marco jest pracownikiem Westbroekpark w Hadze i od 13 lat zajmuje się hodowlą nowych odmian róż. Człowiek niezwykle skromny i  utalentowany. Jego róże każdego roku zdobywają najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach róż. Nie inaczej jest z różą ‚Groei & Bloei’. Od 2015 roku odznaczana medalami w Holandii, Belgii i Niemczech. Ostatnim wyróżnieniem jest „Złota róża Hagi” (Roos De Gouden den Haag) przyznana w roku 2018 oraz srebrny medal  w Baden Baden. Jest również zwyciężczynią wielu konkursów zapachowych.