Róże z muzyką w tle … W jazzie jest po prostu harmonia! Po prostu harmonia!

Dzisiaj prezentujemy kolejne róże z muzyką w tle …

Hodowcy, jak widać, bardzo lubią używać słowa „Jazz”, nazywając nim swoje róże. Jest bowiem róża okrywowa ‘Jazz’, jest też ‘Jazz Festival ®’ czy ‘That’s Jazz’, pewnie dałoby się znaleźć i inne.

Co wspólnego ze sobą mają w związku z tym te odmiany?

‚That’s Jazz’ (To jest Jazz)  lub ‚Jazz’ czy ‚Naheglut’

To róża pnąca, climber (Pernile i Moges Olesen, 1986, introdukcja Poulsen Roser, 1997), charakteryzująca się ciemnoczerwonymi kwiatami o mocnym zapachu, zbudowanymi z 25-40 płatków i ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi. Kwitnie obficie, powtarza kwitnienie. Tworzy krzew o dużym wigorze, dorastając przy tym do 2-4 m wysokości.

‚Jazz’

Róża okrywowa Jazz (Rosen Tantau 2009) jest bardzo ciekawą różą okrywową o drobnych kwiatach w niezwykłym pomarańczowym kolorze, trwałych i odpornych na deszcz, dla których tło stanowią gęste, błyszczące, ciemnozielone liście. Dzięki obfitemu i nieustającemu kwitnieniu oraz wspaniałej zmienności kolorów tworzą na rabacie różnobarwny spektakl, przykuwając uwagę i przekazując pozytywną energię. Kwiaty, początkowo pomarańczowozłote przechodzą w herbacianomorelowe. Jaśniejąc, nabierają delikatnego różu.

Róża ta z powodu dobrej odporności na czarną plamistość idealna jest do małych przydomowych ogrodów, jak i na duże tereny zieleni publicznej.

‚Jazz Festival’

‘Jazz Festival ®’ (Michèle Meilland Richardier 2012/2016)  to intrygująca odmiana wielkokwiatowa. Kwiaty są wyjątkowo duże o ciekawej barwie – ciepłych odcieni różu przechodzących w odcienie zachodzącego słońca. Silny zapach z owocową nutą to kolejny atut tej wyjątkowo udanej odmiany. Osiąga około 100 cm wysokości. Ciemne, nieco błyszczące liście są odporne na choroby. Kwiaty doskonałe do bukietów.

Róże te podobnie jak muzykę jazzową można interpretować dowolnie. Mają w sobie ten magiczny czar, charakterystyczny dla muzyki rozrywkowej, przejawiający się w grze barw, np. w róży ‘Jazz’, subtelne piękno charakterystyczne dla muzyki artystycznej – w ‘Festival Jazz’, czy moc zdecydowanej czerwieni odpowiedniej dla sztuki  ludowej – przejawiający się w ‘That’s Jazz’.

Muzyka jazzowa – jazz

Muzyka jazzowa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pojawiła się tam ok. 1900 roku. Powstała , co ciekawe, z połączenia muzyki rozrywkowej, artystycznej amerykańsko – europejskiej  i ludowej – afrykańskiej.

Ten gatunek muzyczny jest szczególnie uwielbiany przez artystów, kochających  improwizacje. Pozwala bowiem na różnorodne wykonywanie zarówno partii wokalnych, jak i instrumentalnych, pozwala na dowolną interpretację wielu utworów, na lekkie i swobodne podchodzenie do rytmu, urozmaicenie linii melodycznej poprzez np. przedłużanie dźwięków w sposób trudny do zapisania. Jazz to jeden z gatunków muzycznych umożliwiających dowolne wykonywanie każdego utworu.