Róże z muzyką w tle … Światła Super Trouper …

Drodzy Miłośnicy Róż!

Zakończyliśmy konkurs związany z różami „muzycznymi”. Dziękujemy za ciekawe opisy tych pięknych kwiatów. Niebawem ogłosimy wyniki i przedstawimy zwycięzcę.

Pewnie moglibyśmy zaprezentować tu jeszcze wiele interesujących odmian,

np. ognistą Rumbę (Poulsena 1958) i Sambę (W. Kordes’ Söhne® 1964), dwubarwnego Haendla (MacGredy, Irlandia 1960), wielkokwiatowego Chopina (St. Żyła 1981) czy subtelną i delikatną różę o jasnoróżowych płatkach, Constanze Mozart (W. Kordes’ Söhne 2012). Ale powoli kończymy ten cykl.

Dziś prezentujemy odmiany związane z pewną znaną grupą muzyczną…

Któż nie słyszał przebojów znanego szwedzkiego zespołu ABBA? Któż nie nucił w latach 80. – 90.   „Mamma Mia” czy „Super Trouper”? Zapewne wielka popularność zespołu i jego porywających piosenek przyczyniła się do nazwania róż  tytułami utworów śpiewanych przez  Anni – Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Bjorna Ulvaeusa i Agathę Faltskog.

ABBA

Uważamy zatem, że nie można pominąć odmian, których nazwy nawiązują do przebojów ABBY.

Jedną z nich jest róża pnąca  Poulcy Courtyard® ‚Mamma Mia’™.

Pojawiła się w roku 2010 i pochodzi z kolekcji Courtyard®. To piękna róża parkowa czy pnąca, o pokroju krzaczastym. Dobrze krzewi się, osiągając nawet 150-200 cm wysokości. Ma pachnące, pełne i półpełne (o ponad 25 płatkach) kwiaty, wielkości od 5 do 8 cm, które pojawiają się na całej wysokości rośliny i co ważne kwitną przez całe lato. Jasnoróżowe kwiaty pięknie kontrastują  z ciemnymi, błyszczącymi, zdrowymi liśćmi.  Pędy wymagają jednak podwiązywania do podpór, krat i pergoli. I najważniejsze, odmiana ta jest bardzo wytrzymała na mróz.

W świecie hodowców róż pojawiła się kolejna róża o tej nazwie, co świadczy tylko o popularności zespołu ABBA i jego piosenek. To róża wielkokwiatowa z Nowej Zelandii, pochodząca ze szkółki Boba Matthiewsa. Hodowca pokazał ją w  2011 r. jako mieszaniec herbatni o kwiatach w ćwierćrozetowej  formie,  w ciekawym kolorze różowej moreli. Silny zapach zapewne dodaje jej uroku, a krzew dorastający do 100 – 120 cm wysokości  może stanowić wspaniały akcent na różanej rabacie.

Róża ‘Mamma Mia’ to jeszcze jedna  róża o tej samej nazwie, tym razem z hodowli Fryera. To niezwykła róża wielkokwiatowa z r. 2006 o pięknym zapachu, niespotykanej pomarańczowej barwie płatków i kwiatach wielkości ok. 8 cm.   Powtarza dość dobrze kwitnienie, tworzy krzew o rozmiarach 0,7 – 1,0 m.

‘Super Trouper’   to następna pomarańczowa bezproblemowa róża rabatowa dla każdego, kto potrzebuje wyrazistego akcentu w ogrodzie. Nagradzana była na wielu wystawach (np. 2009 – Gold Standard Rose Trials, 2010 – The Hague – The Public Award, Gold Standard Rose Trials – Novelty Rose of the Year, 2011 – Glasgow – Golden Prize of City of Glasgow, 2012 – Kortrijk/ Courtrai Gold Medal). Nadaje się na wszelkie rabaty, do  podsadzenia wyższych róż lub połączenia z innymi roślinami. Nie wymaga kształtowania, rośnie dobrze, pięknie zagęszczając się, tworząc krzew o wielkości 0,4 – 0,6 m. Pomarańczowe jak ogień kwiaty wielkości ok. 8 cm pojawiające się wśród ciemnozielonych liści cieszą oczy  już z daleka. Na początku są delikatnie pomarańczowe,  z czasem  wybarwienie staje się intensywniejsze i wkrótce pojawia się miedziany aksamitny odcień. Kwiaty utrzymują się na krzewie bardzo długo. Kwitną nieprzerwanie aż do jesieni.  Niezwykłym uzupełnieniem kwiatu jest jego lekki i przyjemny aromat. Róża Super Trouper jest kolejną różą o pomarańczowej barwie ze szkółki  angielskiego hodowcy – Fryera (2008).

Nazwy przedstawionych tu róż nawiązują do bardzo popularnych przebojów  ABBY. „Super Trouper”, „Mamma Mia”– to utwory, które stały się międzynarodowymi hitami, zajmującymi  pierwsze miejsca na wielu światowych listach przebojów.

 

Zapewne potwierdzenie historii ich nazw znajdziemy w słowach poniższych piosenek.

“Super Trouper”
Beams are gonna blind me
But I won’t feel blue
Like I always do
‚Cause somewhere in the
Crowd there’s you /…/

Światła Super Trouper*
Będą mnie oślepiać
Ale nie będę smutna
Jak zazwyczaj
Bo tam gdzieś
W tłumie będziesz Ty

 

„Mamma Mia”

I’ve been cheated by you since I don’t know when
So I made up my mind, it must come to an end
Look at me now, will I ever learn?
I don’t know how
But I suddenly lose control
There’s a fire within my soul
Just one look and I can hear a bell ring
One more look and I forget everything, ohohoho /…/

Oszukiwałeś mnie
Odkąd pamiętam
Zdecydowałam, że
Czas z tym skończyć
Tylko na mnie spójrz
Czy ja się kiedyś nauczę
Nie wiem jak to się stało
Ale straciłam nad sobą panowanie
W duszy nadal mi płonie żar
Jedno spojrzenie i wszystko sobie przypominam.
Ponownie spoglądam
I zapominam o wszystkim, ooch…