„Ten niezwykły wiek XIX… w hodowli róż!!! – czyli naszej opowieści o szczególnej odmianie róży część V i ostatnia?”

Róża La France uznana jako pierwszy mieszaniec herbatni

Wiele czasu musiało więc upłynąć, aby odmiana La France została uznana za pierwszego mieszańca herbatniego, choć początkowo została sklasyfikowana jako mieszaniec róży burbońskiej. Od niej zaczęła się nowa era róż. Rok 1867 i wyhodowanie róży La France stał się więc wyznacznikiem dla wyodrębnienia grupy róż historycznych. Wydarzenie to spowodowało przełom w świecie botanicznym i przyczyniło się do podziału róż na stare (powstałe do 1867 r.) i nowoczesne (po 1867 r.).

Pierwszy mieszaniec herbatni miał cechy odmienne od tych wcześniejszej uprawianych róż ogrodowych. Mieszańce herbatnie były odporniejsze, lepiej kwitły, wyróżniały się większą paletą barw. Współczesne mieszańce herbatnie są najbardziej rozpowszechnioną rasą róż, które przyczyniły się do powstawania nowych grup tych roślin, m.in. nowoczesnych róż parkowych czy  róż wielkokwiatowych, wyjątkowo popularnych na całym świecie. To właśnie z krzyżowania mieszańców herbatnich oraz róż historycznych powstała grupa róż angielskich. Róże te łączą w sobie cechy mrozoodpornych i silnie rosnących remontantów z delikatną i szlachetną budową kwiatu róży herbatniej, od której otrzymały również niespotykany zapach. Świetnie nadają się do nasadzeń grupowych czy pojedynczych na rabatach, ale także do bukietów w wazonach.

O odmianie

Artyści, twórcy dostrzegali piękno La France w srebrzystoróżowych, pełnych – liczących 60 płatków, dużych 10 – 12 cm kwiatach o silnym zapachu, których cechą charakterystyczną jest ciemniejszy rewers płatków i wywijające się na zewnątrz ich końce, także duże, ciemnozielone liście. Róża kwitnie bardzo obficie, dobrze powtarza kwitnienie, choć kwiaty nie lubią deszczu. Rośnie silnie, dorasta do ok. 0,5 – 1,5 m, z tendencją do rozrastania się na boki, dlatego wymaga ostrego cięcia i dobrego nawożenia. W przeciwnym wypadku jej wiotkie pędy zakończone marnej jakości kwiatami będą pokładały się na ziemi,

Odmiana ta zimuje pod kopczykiem oraz pod dodatkowym okryciem, dlatego polecana jest tylko do cieplejszych regionów kraju. Mimo to cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród kolekcjonerów. Jest wciąż rozmnażana i sadzona w ogrodach. Doskonale prezentuje się w bukietach. Problem w uprawie może stanowić jedynie czarna plamistość.

Pochodzenie ‘La France’

Pochodzenie La France nie jest do końca wyjaśnione. Na rynku róża ta znalazła się w 1867 r. i na półtora wieku uwiodła rosarian. Hodowca Jean Baptiste Andre Guillot – syn, właściciel szkółki w Lyonie we Francji (założonej w 1827 r. przez Jeana Baptiste Guillota – ojca) był winny całemu zamieszaniu z pochodzeniem róży. Początkowo przypuszczał, że jest to siewka jednej z jego remontantek i róży herbatniej, myślał, że to siewka Madame Falcot.  Później jednak potwierdził jako jej rodziców  Victora Verdier x Mmme Bravy. Warto tu dodać, że Jean Baptiste Andre Guillot jest prekursorem współczesnych róż wielkokwiatowych oraz wynalazł metodę okulizacji na szyjce korzeniowej do dziś uznanej jako podstawowe narzędzie w hodowli róż szlachetnych.

Sporty ‘La France’

La France wydała tak wiele sportów (m.in. Perle von Heidelberg 1905, Duches of Albany 1888, Tom Field 1904), że wybitni znawcy róż poddają w wątpliwość, czy aby na pewno rośliny sprzedawane jako La France są dziś oryginalną odmianą. Świadczy to o skali i masowości uprawy róży. Szkółka Moore na przykład sprzedaje ją od osiemdziesięciu lat z przekonaniem, że pochodzi od krzewu posiadanego  w swoim ogrodzie przez babkę hodowcy, natomiast J.H. Nicolas w A Rose Odyssey wspomina La France rosnącą w ogrodzie ojca, która wyróżniała się spośród innych odmian i zapachem, i kwiatem. Zauważył też, że La France uprawiana już w jego współczesnym ogrodzie nie wydaje mu się taka sama jak ta wcześniejsza.

Zapewne na odmienność kolorystyczną wpływ miały i mają odmienne warunki glebowe i klimatyczne. Jednak należy mieć na uwadze, że po świecie rozproszone są bardzo różne rośliny noszące nazwę tej samej odmiany.

Brent Dickerson natomiast poświęcił róży La France cały rozdział w swojej The Old Rose Informant. Potwierdził tu, że liczba odmian i potomków po niej jest olbrzymia.

Zapewne historia róży La France nie jest zakończona i wciąż będziemy odkrywać jej nowe karty. Na pewno będzie intrygować i wzbudzać niekłamane zainteresowanie wielbicieli róż jako pierwszy mieszaniec herbatni, który dał początek nowoczesnym różom krzaczastym, wielkokwiatowym czy podziwianym wciąż różom angielskim.

Bibliografia:

Karczewska M., Róża ‘La France’ w doniczce i w gruncie[w:] Ogrodnik polski, Dwutygodnik Poświęcony Wszystkim Gałęziom Ogrodnictwa, Nr 18, R. 17, 1895 r.
Brent Dickerson The Old Rose Informant, 2000.

Peter Harkness, The Photographic Encyclopedia of Roses, 1991, s. 147.

Mniszkówna H., Trędowata, MG, Warszawa 2018

http://www.roses.webhost.pl/2008/07/la-france/

Władysław Czachórski, Dama w liliowej sukni z kwiatami.jpg, Wikipedia, wolna encyklopedia

https://www.helpmefind.com/gardening/pl.php?n=1649

https://www.rosengarten-in-schloss-holte-stukenbrock.com/p/perle-von-heidelberg/