Stanisław Żyła

Mówi się, że róże tego hodowcy żyją w nieskończoność…

Pan Stanisław Żyła jest najwybitniejszym polskim hodowcą róż. Urodził się w 1933 r. w Wilczy (Wielkopolska). W 1957 r. ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą (późniejszą Akademię Rolniczą) w Poznaniu. Z uczelnią tą związał całe swoje  życie zawodowe, bowiem przez 40 lat do momentu przejścia na emeryturę  w roku 1998 pracował  w Katedrze Roślin Ozdobnych.

Jego miłość do róż zaszczepiona została już w domu rodzinnym w Wilczy, gdzie podziwiał te piękne kwiaty rosnące w ogrodzie ojca.

Na uczelni uczestniczył natomiast w pracach badawczych poświęconych odmianom róż oraz ocenie gatunków pod kątem ich przydatności  jako podkładki dla róż szlachetnych.

Hodowlą róż w celu uzyskania nowych odmian zajął się w latach 70. ubiegłego wieku. Odniósł w tej dziedzinie wiele sukcesów.  Dzięki panu S. Żyle dziś możemy podziwiać 15 bardzo żywotnych odmian takich jak: ‘Anna Vena’, ‘Disco’, ’Frederic Chopin’, ’Frutivena’, ’Hanka’, ’Jarocin’, ’Junior’, ’Mercury 2000’, ‘Prof. Kownas’, ’Prof. Oszknis’, ‘Św. Tereska z Lisieux’, ’Rouseferenn’/ ‘Venjor’/,’Venrosa’, ‘Venus’ i ’Weneda’. Wszystkie zostały zarejestrowane.

Najpopularniejszymi w jego dorobku są róże: Chopin, ‘Venrosa’, ‘Mercury 2000’ oraz ‘Św. Tereska’. A ‘Venrosa’ rośnie nawet w ogrodach papieskich Castel Gandolfo.

Stanisław Żyła jest  współautorem z M.Jerzym i M. Czekalskim książki „Róże – 110 odmian” oraz autorem  wielu artykułów specjalistycznych m.in. w miesięczniku „Szkółkarstwo” czy w „Haśle Ogrodniczym”.