Rosalia 2018

0

Na przełomie czerwca i lipca 2018 roku na terenie Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie odbyła się pierwsza edycja festiwalu róż „Rosalia2018”. Była to wspólna inicjatywa Dyrekcji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie oraz Polskiego Stowarzyszenie Hodowców Róż.

Podczas dwudniowego święta uczestnicy seminarium różanego mogli wysłuchać interesujących prelekcji wysokiej klasy specjalistów zajmujących się uprawą, rozmnażaniem i hodowlą róż.

Pierwszy dzień seminarium zaszczycili swoją obecnością goście z Holandii- Hans van Hage i Marianne Lundahl oraz z Litwy – Doville i Mindougas Ryliene.

Holenderscy goście reprezentowali szkółkę Kwekerij De Bierkreek. Jest to jedna z dwóch w Europie szkółek, gdzie cały cykl produkcji odbywa się metodami biologicznymi tzn. bez użycia nawozów sztucznych oraz pestycydów. Prelekcja Hansa van Hage poświęcona był właśnie temu zagadnieniu. Zwrócił uwagę, że występowanie szkodników takich jak mszyce z punktu widzenia biologicznej uprawy róż jest bardzo pozytywne, ponieważ stanowią one pokarm dla pożytecznych owadów, które są nieocenionymi sprzymierzeńcami w tego typu produkcji.

Jako druga wystąpiła Doville Ryliene, która wraz z Mindougasem Ryliene reprezentowała szkółkę Sibirkos Rozynas z Litwy. Doville jest również kuratorem kolekcji róż w Ogrodzie Botanicznym w Kownie. Tematem wystąpienia były zaginione, stare odmiany róż, ich zbieranie oraz identyfikacja. Wspólnie przemierzają najdalsze zakątki Litwy, gdzie wśród opuszczonych domostw czy na starych cmentarzach odnajdują krzewy róż i podejmują próby określenia odmiany. Doville przedstawiła również krótki rys historyczny dotyczący motywów różanych przewijających się w sztuce i literaturze, począwszy od starożytności przez średniowiecze do czasów dzisiejszych.

Drugi dzień sympozjum był nie mniej interesujący. Spotkanie rozpoczął Pan Marian Sołtys, który jest niekwestionowanym znawcą róż i autorem znanego wszystkim miłośnikom róż bloga różanego „Moje róże – moja pasja”. W sposób lekki i rubaszny przeniósł nas w świat anegdot i krotochwili wielkich hodowców i pasjonatów róż.

Kolejnym wykładowcą był Pan dr Wiesław Szydło, wieloletni pracownik Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie, szkółkarz, wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich. Tematem prelekcji były zagadnienia związane z różnymi metodami produkcji form piennych róż, doboru podkładki i odpowiedniej odmiany ozdobnej. Pan Wiesław przekazał wiele cennych informacji popartych praktycznym doświadczeniem.

Wykład Pani Karoliny Lik i Pana Damiana Strukowicza z firmy Koppert był nie lada gratką dla osób, które szczególnie były zainteresowane ochroną róż za pomocą organizmów pożytecznych. Przedstawili oni wiele interesujących naturalnych wrogów szkodników żerujących na różach, ich biologię rozwoju oraz praktyczne zastosowanie.

Na zakończenie wystąpił Robert Szlązkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż. Tematem jego wystąpienia było przedstawienie mało znanych hodowców róż na polskim rynku takich jak Thorsten König, David Kenny czy rodzina Orardów. Wszyscy oni są twórcami oryginalnych i pięknych odmian róż ogrodowych godnych szerszego rozpropagowania.

W trakcie sympozjum odbywał się również kiermasz, który zgromadził wystawców z szerokim asortymentem kosmetyków, biżuterii, rycin, akwareli i oczywiście róż.

Była to pierwsza edycja święta róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, ale na pewno nie ostatnia. Zapraszamy na przyszłoroczną edycję „Rosalia2019”!