KONKURS „Róże z muzyką w tle”

To już dziś!!!

Zapraszamy do udziału w naszym konkursie „Róże z muzyką w tle” !!!

W  I części naszych różanych poszukiwań – muzycznych, lirycznych i nieco klasycznych … tematem przewodnim jest MUZYKA !

Drodzy Miłośnicy Róż, pokażcie swoje „muzyczne” róże i krótko je opiszcie /odmianę i muzyczne zdarzenie, którego dotyczy/. Autorkę czy autora wpisu wyłonionego drogą losowania nagrodzimy oczywiście „muzyczną” różą.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Czy jedna róża czyni kolekcję?

Każdy przyzna, że róże to cudowne kwiaty. Chcemy je mieć w swoich ogrodach, by cieszyć się ich urokiem, zapachem, nieprzerwanym kwitnieniem. Kupując sadzonki, bierzemy najczęściej pod uwagę ich siłę wzrostu. Zastanawiamy się, czy są pnące, rabatowe, okrywowe, a może krzaczaste. Taki podział proponują nam hodowcy i jest on niezwykle istotny przy komponowaniu naszych rabat w ogrodzie.

Gdy mamy do czynienia z wieloma odmianami, np. podczas przeglądania strony szkółek, zaczynamy większą uwagę zwracać na  nazwy różanych krzewów. Hodowcy, wypuszczając je w świat, starają się upamiętnić w ten sposób osoby dla nich ważne, wydarzenia, postacie literackie, znanych ogrodników…  I tak na przykład róże Davida Austina związane są historią Anglii, postaciami mającymi wpływ na wydarzenia w tym kraju czy osobami mu bliskimi. W. Kordes stworzył m.in. serię róż nostalgicznych, baśniowych. Są też na rynku różanym krzewy mające w swej nazwie „Souvenir…” – upamiętniające konkretne osoby, oznaczające: „na pamiątkę kogoś”, czy tzw. „święte” – nawiązujące do osób, miejsc związanych z wiarą, kultem religijnym, czy też takie, które (co ważne w dzisiejszym świecie!) są przyjazne dla świata owadów: motyli i dzikich pszczół.

W przypadku, gdy róż w ogrodzie jest wiele, przede wszystkim pojedynczych egzemplarzy wielu odmian, mamy na pewno do czynienia już z kolekcją. Część  osób sadzi swoje róże według sobie wiadomego klucza (kwiaty mają cieszyć oczy!), ale niektórzy zaczynają przepyszną zabawę z tworzeniem własnych „kącików tematycznych”. Każdy z nas jest więc twórcą historii jednego ogrodu…, swojego ogrodu…

Aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom kolekcjonerskim miłośnikom róż, proponujemy Państwu cykl, w którym będziemy się starali znaleźć wspólny mianownik dla wielu odmian tych pięknych kwiatów. Zapraszamy więc do wspólnych poszukiwań, by tworzyć „niekończące się różane historie…” i sprawić, by nasze ogrody stały się dla nas i naszych gości otwartą księgą, którą będziemy zapisywać każdego dnia.

Dziś zatem I część – muzyczna, liryczna i trochę klasyczna …

Drodzy Miłośnicy Róż, pokażcie swoje „muzyczne” róże i krótko je opiszcie /odmianę i muzyczne zdarzenie, którego dotyczy/. Autorkę czy autora wpisu wyłonionego drogą losowania nagrodzimy różą – oczywiście „muzyczną”.

Termin konkursu: 10.03-14.04

Swoje prace prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną (info@hodowcyroz.pl) lub tradycyjną.

Róża Rock & Roll (Tom Carruth, USA, 2006) to róża rabatowa o dużych kwiatach (10-13 cm) w kolorze czerwono-białym czy wiśniowo – śmietankowym  i mocnym różanym zapachu. Każdy płatek ma inny wzór, tworząc rockowy, trochę  „zbuntowany” pokaz kolorów w myśl zasady: „kołysz się i tocz”. To prawdziwa uczta dla oczu.  Krzew  o dużych półbłyszczących liściach, raczej odporny na choroby.     

Rock and roll lub rock ‚n’ roll (ang. kołysz się i tocz) – styl muzyczny lat 60. zaczerpnięty z bluesa, jego prekursorami byli m.in.: w USA E. Presley, w Europie, w Anglii -The Beatles, Queen, The Rolling Stones, Led Zeppelin. Muzyka ta była oznaką buntu nastolatków przeciw postawom rodziców, zdaniem których dzieci powinny „być widziane i nie być słyszane”.