Jesienny spacer wśród róż

W jesiennej scenerii Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie 16 września 2018 odbyła się kolejna edycja Jesiennego spaceru wśród róż. Mieliśmy przyjemność w niej uczestniczyć. Podczas jesiennego święta mogliśmy wysłuchać bardzo interesującego wykładu Pani dr hab. Renaty Nowak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tematem prelekcji było medyczne zastosowanie róży. Dzięki Pani dr hab. Renacie Nowak dowiedzieliśmy się, że praktycznie wszystkie jej części posiadają niesamowite właściwości lecznicze, począwszy od owoców i nasion, przez liście, a skończywszy na korzeniach. Preparaty wykonane z materiału różanego posiadają wiele zastosowań w leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych.

Kolejną prelekcję wygłosił Prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż Robert Szlązkiewicz. Tematem wykładu była uprawa róż i dobór odmian do polskich warunków klimatycznych. Poruszane były tematy wyboru stanowiska dla róż, prawidłowego ich sadzenia, zabezpieczania krzewów na zimę oraz prawidłowego cięcia. Prezes PSHR przedstawił również propozycje odmian na trudne warunki siedliskowe, tolerujące ocienienie oraz szczególnie mrozoodporne.

Ukoronowaniem jesiennego spotkania był spacer po Narodowej Kolekcji Róż z Panią Kurator dr inż. Martą Monder. Pani Kurator, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż oprowadzając nas po wspaniałej kolekcji, opowiadała o jej historii oraz dzieliła się z uczestnikami wiedzą na temat pochodzenia i historii róż. Przybliżyła nam również plany co do nowej lokalizacji kolekcji.